Kde se na Rhodu ubytovat?

Ixia

V severní části řeckého ostrova Rhodos se rozkládá moderní letovisko Ixia. Do hlavního města Rhodu je to odtud jen několik kilometrů. A protože Ixia leží v severní části, která je poměrně hustě zalidněná, probíhá zde moderní výstavba. Proto se toto stále oblíbenější letovisko řadí k jedněm z nejmodernějších a také nejluxusnějších na celém Rhodu. Turisté tu mohou bydlet jak v typických penzionech a hotýlcích, kterých je podél pobřeží k dispozici několik desítek, tak i v luxusních hotelových komplexech. Ty je možné zatím nalézt pouze na severu ostrova. Dle některých pramenů je koncentrace luxusních hotelů v letovisku Ixia dokonce největší ze všech prázdninových středisek na Rhodu.

Pláž prázdninového střediska Ixia je dostatečně prostorná. A protože se do moře svažuje jen pozvolna, je vhodná pro rodinnou dovolenou. Její povrch je tvořen oblázky, které v některých místech přecházejí v písek. Podél pláže se táhne poměrně rušná dopravní tepna, která spojuje hlavní město ostrova Rhodos s nedalekým letištěm. Protože je Ixia situována nedaleko letiště, do hlavního města je to jen pár kilometrů a turisté mohou být v Ixii ubytování v celé řadě hotelů, jde o jedno z vůbec nejrušnějších prázdninových středisek na celém ostrově.

Díky své výhodné poloze nedaleko rhodského letiště je prázdninové středisko Ixia oblíbené zejména mezi turisty, kteří nechtějí po příletu do své cílové destinace absolvovat dlouhý a daleký transfer. V oblasti letoviska Ixia a blízkého městečka Ialyssos funguje hromadná doprava, která zajišťuje spojení jak s hlavním městem, tak i s blízkými letovisky. Samozřejmě nechybí možnost a zapůjčit si malá auta nebo motocykly. Návštěvníci Rhodu pak mohou na vlastní pěst absolvovat cesty za poznáním nejen pobřeží, ale i vnitrozemí ostrova Rhodos.

Faliraki

Mnozí ze znalců Rhodu tvrdí, že Faliraki je mezi turisty nejoblíbenějším prázdninovým střediskem, které může tento ostrov v Egejském moři nabídnout. Do hlavního města Rhodos je to odtud asi 15 kilometrů směrem na sever. Tuto příjemnou vesničku je možné najít na východním pobřeží Rhodu. Pro Faliraki je charakteristická spousta taveren s příjemnými terasami a zahrádkami. V nich si mohou turisté pod širým nebem vychutnat nejrůznější pokrmy z vyhlášené středomořské kuchyně. Dovolená ve Faliraki bude maximálně vyhovovat všem turistům, kteří se chtějí bavit nejen v průběhu dne na zdejších plážích, ale i po setmění.

Pláž u letoviska Faliraki patří k nejdelším na celém Rhodu. Její délka se blíží téměř pěti kilometrům a na návštěvníky působí příjemným dojmem. Je totiž lemována vzrostlými stromy a další svěží zelení. Povrch pláže je tvořen jemným pískem a podobně jako na dalších plážích východního pobřeží Rhodu, i na té u Faliraki se vstupuje do vody jen mírně a pozvolna. Tato skutečnost je jedním z hlavních důvodů, proč se Faliraki stalo tak populárním prázdninovým střediskem i mezi rodinami s malými dětmi.

Protože se vesnička Faliraki nachází jen asi 20 kilometrů vzdálená od mezinárodního letiště ostrova Rhodos, transfer k hotelu po příletu trvá jen asi půl hodiny. To je určitě vítanou zprávou pro všechny turisty, kteří neradi absolvují dlouhé přejezdy po přistání. V oblasti Faliraki dobře funguje hromadná doprava. Turisté se tak mohou zdejšími autobusy dopravit do dalších blízkých i vzdálenějších prázdninových středisek. Nechybí samozřejmě půjčovny automobilů a skútrů, na nichž pak mohou návštěvníci ostrova Rhodos absolvovat cestu po ostrově.

Kiotari

Vesnička Kiotari je oblíbeným letoviskem, jež je k nalezení u jihovýchodního pobřeží Rhodu. Na délku měří téměř 5 kilometrů a je charakteristické pestrou nabídkou nejrůznějších ubytovacích zařízení. Turisté zde mohou prožít svou dovolenou u moře jak v rozlehlých hotelových komplexech, tak i v menších a samozřejmě cenově příznivějších hotelích a penzionech. Vysoké popularitě se Kiotari těší zejména mezi rodinami s dětmi.

Zdejší oblázková pláž je totiž ideálním místem právě pro rodinnou dovolenou. Protože je většina místních ubytovacích zařízení situována přímo u pláže, mají to z nich turisté k vodě jen pár kroků. Nechybí obvyklá turistická vybavenost jako jsou hřiště pro ty nejmenší a nejrůznější sportoviště pro aktivní dospělé jedince. Vítanou možností jsou i bazény, jichž je u hotelů v Kiotari celá řada.

Na ubytování do Kiotari je to z rhodského mezinárodního letiště asi 60 kilometrů. Proto musejí turisté po příletu na ostrov počítat s více než hodinu trvajícím transferem. Podobně jako v dalších rhodských letoviscích, i v Kiotari je možné využít zdejší hromadné dopravy k cestě do okolních letovisek nebo ji využít k návštěvě a poznání okolních turistických zajímavostí. I v Kiotari je možné využít půjčoven malých motocyklů a automobilů, se kterými se pak mohou návštěvníci ostrova vydat za objevováním a poznáváním Rhodu.

Kolymbia

Prázdninové středisko Kolymbia, které je k nalezení na východním pobřeží ostrova Rhodos v oblasti, kde leží kupříkladu i letoviska Faliraki a Archangelos, patří k nejmladším a současně též nejoblíbenějším střediskům na Rhodu. Dá se říci, že Kolymbii je možné rozdělit na dvě části. Severní je rušnější a koncentruje se sem i běžný život místních obyvatel. Naopak jižní část Kolymbie, situovaná u dlouhé písečné pláže, je spíše klidnější. Turisté, kteří se rádi baví nejen přes den na pláži, ale i po setmění, tak častěji volí k ubytování v severní části nedaleko další zdejší písčito - oblázkové pláže. Naopak ti z návštěvníků ostrova Rhodos, co touží během své dovolené po klidu a odpočinku, budou ke svému pobytu na ostrově volit spíše jižní část letovisko Kolymbia.

Z mezinárodního letiště Rhodu je to do vesničky Kolymbia asi 40 kilometrů. Návštěvníci Rhodu tudíž musejí po příletu počítat s asi hodinu trvajícím transferem. Protože je Kolymbia významným rhodským letoviskem, mezi letištěm a touto vesničkou dobře funguje pravidelná autobusová doprava. A stejně jako ve výše zmiňovaných letoviscích, i v Kolumbii si mohou turisté zapůjčit automobily nebo motocykly a vydat se na výlet po ostrově.

Lardos

Prázdninové středisko Lardos je k nalezení u východního pobřeží ostrova Rhodos. Leží u poloostrova, který je mezi cestovateli velmi oblíbený. V tomto regionu se nachází i další známá prázdninová střediska Pefki, Lindos nebo Kalathos. Při pobřeží, u starobylé vesničky Lardos, bylo během posledních několika desetiletí vybudováno množství hotelových komplexů a apartmánů. V současnosti je tak pláž letoviska Lardos jedním velkým turistickým komplexem. Na délku toto prázdninové středisko měří téměř dva kilometry a z obou stran je lemováno skalnatými pahorky.

Hlavním lákadlem, kvůli kterému do Lardu přijíždí rok co rok stále více turistů, je zdejší pláž. Její povrch je tvořen směsicí písku a oblázků a svým návštěvníkům nabízí vše, co mohou od dovolené u moře očekávat. Na pláži je možné zapůjčit si plážová lehátka a slunečníky. O stravování se tady stará několik taveren.

Do vesničky Lardos je to z letiště na severu ostrova Rhodos asi 50 kilometrů. Návštěvníci Rhodu, jež se rozhodli prožít svou dovolenou právě ve vesničce Lardos či jejím nejbližším okolí, tudíž musejí ještě absolvovat více než hodinu trvající transfer. Tato drobná komplikace po příletu ovšem určitě za příjemnou atmosféru a všudypřítomnou pohodu, kterou je Lardos charakteristický, určitě stojí. Z Lardu je dobré a pravidelné spojení s hlavním městem ostrova Rhodos. Turisté se tak odsud mohou vydávat za poznáním ostrova alespoň na krátký výlet. Kdo se nechce spoléhat na zdejší hromadnou dopravou, může si zapůjčit automobil nebo motocykl.

Pefki

Vesnička Pefki je k nalezení na jihovýchodním pobřeží ostrova Rhodos. jde o původní rybářskou vesnici, jež je situována v turisticky oblíbené oblasti. Právě zde se nacházejí i další známá rhodská letoviska jako je Kalathos, Lindos nebo Lardos. V případě letoviska Pefki se z původní malé a spíše ospalé rybářské vesničky s přílivem turistů stalo oblíbené a moderní turistické letovisko. To navíc každý rok získává na stále větší popularitě. Do letoviska Pefki v současnosti nejčastěji míří jedinci, kteří si na ostrov Rhodos přiletěli odpočinout od všedních starostí, a chtějí si během pobytu užívat klidu a pohody. Ačkoliv se vesnička Pefki stále rozrůstá, do současnosti si zachovala svou původní atmosféru.

Možností, kde se dá ve vesničce Pefki koupat, je hned několik. Zdejší pláže jsou vesměs písečné a jejich velikost kolísá od několika stovek metrů až po téměř jeden kilometr. Hlavní pláž prázdninového střediska Pefki přesahuje svou délkou 700 metrů. Je plně turisticky vybavená. Turisté mají možnost zapůjčit si tady plážová lehátka a slunečníky a aktivní jedinci se mohou věnovat nejrůznějším vodním sportům. Menší pláže pak budou zcela jistě vyhovovat všem turistům, kteří si chtějí užívat pobytu u vody spíše v soukromí než na živé a rušné pláži.

Na letiště je to z Pefki asi 50 kilometrů. Tudíž musí turisté počítat s déle než hodinu trvajícím transferem jak při příletu, tak i před odletem. Podobně, jako z dalších letovisek na ostrově Rhodos, i z Pefki je vypravována pravidelná hromadná doprava do hlavního města ostrova, které je situováno v severní části ostrova. Turisté se tak mohu pohodlně dopravit nejen do bezprostředního okolí svého letoviska, ale projet si i hlavní zajímavosti na ostrově. Nezávislí jedinci pak určitě využiji možnosti zapůjčit si automobil nebo motocykl v některé ze zdejších půjčoven.

Rhodos

Stránky o řeckém ostrově Rhodu, oblíbené destinaci pro letní dovolenou.